logo

Sitemize hoşgeldiniz.
Tarih: 02-26-2018
Saat: 03:17

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ALANYA ŞUBESİ

Atatürk için… Atatürk ile…
Site Map Contacts anasayfa

Üye Panelİ

ADD BAŞKANIMIZ

Tansel_Colasan

ALANYA ADD BAŞKANIMIZ

aydin
yazarYazar: aydin | tarihTarih: 22 Aralık 2016 / 14:52 | etiketEtiketler:

yurttaslarimizi_birlesmeye_cagiriyoruz_h17513_b7d22

Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya Şube Başkanı Aydın Özbaş, Menemen olayı ile igili açıklama yaptı.

Özbaş’ın açıklaması şöyle:

Cumhuriyetin kuruluşundan sadece 3 yıl sonra Bursa Muallim Mektebinden öğretmen olarak mezun olan Mustafa Fehmi Kubilay, henüz 4 yıllık öğretmen iken, yedek subaylığını yaptığı sırada, Menemen’de çıkarılan gerici ayaklanmada devrimi korumak için gözünü kırpmadan ölüme yürüdü. Kubilay’ın öğretmen okulunda eğitime başlaması ile Cumhuriyetin kuruluşu aynı tarihlere denk düşer.
Yedek Subay öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay ; Mustafa Kemal işgal altındaki yurdunu kurtarmak için ileri atıldığında tam da 14 yıl sonra söyleyeceği Bursa Nutkunda görmek istediği Türk gencini temsil etmektedir.
Mustafa Kemal’in devrimci karakterini kavrayan Mustafa Fehmi Kubilay, ayaklanan gericiliği durdurmak için Bursa Nutkunun söylenmesini bekleyemezdi. İçinde mermi yerine kuru sıkı manevra fişekleri olan tüfeğiyle gericiliğin üzerine yürüdü. Canını verdi. Henüz 24 yaşında idi. İnandı. Dövüştü ve öldü.
Menemen’de 23 Aralık 1930 günü yaşanan Nakşibendi ayaklanması sonrası Cumhuriyetin Kubilaylar yetiştirmek yolundaki kararlılığı çelikleşmiştir.
1950’li yıllara gelindiğinde, demokrasi kavramını seçim sandığı ile sınırlayanlar, Cumhuriyetin bu kararlılığını eğip bükmeye başlamışlar, Kubilaylara karşı yeni Derviş Mehmetleri de yetiştirecek adımları hiç çekinmeden atmışlarıdır. Türkçe ezanın kaldırılması, Köy Enstitülerinin kapatılması, imam okullarının hızla yaygınlaşması devrimlerin sulandırılması bu dönende hız kazanmış, 12 Mart darbesinin önderleri sosyal uyanışın “dindar nesil” ile kolayca durdurulabileceğini açıkça savunmuştur. Bu dönemden 1980 yılına kadar gençlik, “tespih çekmek ile tetik çekmek” ikilemine itilmiştir.
12 Eylül darbesi ile; düşünen, sorgulayan gençlerin önünü kesmek için zorunlu din dersleri ve cemaatlerin önünün açılması bugünlerin habercisi olmuştur. Cemaatler aracılığı ile orduya, polise, adliyeye ve devletin her kesimine sızdırılanlar 15 TEMMUZ 2016 GÜNÜ BİR DARBE girişimi olarak yaşananlar, Derviş Mehmetler yetiştirme politikalarının sonucudur.
Günümüzde iktidarın böyle bir ikilemi yoktur. Zira onların tek hedefi yeni Derviş Mehmetler yetiştirmektir. 2002 yılından bu yana sürdürülen eğitim politikaları, ders kitapları ile oynanarak “kindar ve dindar” gençlik yetiştirme girişimleri, 4+4+4 politikaları ile kız çocuklarının zorunlu eğitimden uzaklaştırılması, ancak yangınlarla ya da bina çökmesi ile ortaya dökülen tarikat yurtları, tecavüzler iktidarın bu kararlılığının en açık göstergesidir.
En son yaşadığımız Rusya Federasyonu Büyükelçisi KARLOV’ un katilinin hangi eğitim basamaklarından ilerleyerek bir büyük cinayeti işleyebildiği bile bu tercihin sonucudur. Bugün iktidarın eğitim sistemimizdeki tek ikilemi, bu alanı hangi tarikata teslim edeceği noktasındaki kavga ve kararsızlığıdır.
Cumhuriyet devrimcilerinin ise gençlerin eğitiminde hiçbir ikilemi ve kararsızlığı yoktur. Tek hedefimiz Atatürk Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatacak Kubilaylar yetiştirmektir.
Katledilişlerinin 86. yılında Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Şevki ve Bekçi Hasan’ı saygı ve minnetle anıyoruz. ALANYA ADRES-GAZETE ALANYA

Maalesef!
Yorumlara kapalıdır.