ANAFARTALAR ZAFERİ

Okunma Sayısı: 1288    |    Haber Tarihi: 09.08.2020

ANAFARTALAR ZAFERİ

 

Anafartalar Zaferi geri dönmeyi düşünmeden gidenlerin zaferidir.

 

Çanakkale Savaşları’nda, müttefik birlikler hem Seddülbahir hem de Arıburnu’nda başarılı olamayınca Çanakkale Boğazı’nı geriden sarkarak ele geçirmek amacıyla harekete geçti. Bu arada General Hamilton, Türk ordusunun gerilerine sarkmak ve çember içine alıp yok etmek için Büyük ve Küçük Kemikli burunları arasında yer alan Suvla sahillerine çıkıp Anafartalar’da üçüncü bir cephe açmaya karar verdi.

Hedefleri, Conkbayırı ve Kocaçimentepe’yi ele geçirmek ve buradan ilerleyerek Çanakkale Boğazı’na inip buraya hakim olmaktı. Bu amaçla 9’uncu İngiliz Kolordusu, 6-7 Ağustos 1915 gecesi karanlıktan yararlanarak bölgeye çıkarıldı.

Kurmay Albay Mustafa Kemal, 8 Ağustos 1915’te saat 21.45’te Anafartalar Grup Komutanlığına atandı ve 9 Ağustos sabahı 12’nci Tümene, 9’uncu İngiliz Kolordusuna, 7’nci Tümene de Anzak Kolordusuna saldırma emrini verdi. Onun emriyle başlatılan süngü hücumunda düşman siperlerinde bastırıldı ve ağır kayıplar verdirilerek geri püskürtüldü.

Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal öncülüğündeki Türk askerleri, 9-10 Ağustos 1915’te Anafartalar’da önemli bir zafer kazandı.

“Bir İngiliz resmi tarihçisi, Büyük Önder Atatürk’ün askeri dehasını ve Çanakkale Savaşları’na olan etkisini, ‘Tarihte tek bir tümen komutanının üç ayrı olayda tatbik ettiği işlemlerin bir muharebenin gelişiminde böyle büyük bir etki yarattığı ve hatta tüm bir seferi ve milletin kaderini etkilediği çok nadirdir’ sözüyle ifade etmiştir” 

Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya Şubesi olarak, her anı zafer ve kahramanlıklarla dolu, her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış bu vatan parçasında milletin onurlu var olma mücadelesini vererek yazdığı “Çanakkale destanının müstesna bir sayfası olan ANAFARTALAR ZAFERİ’NİN 105. Yılını kutluyor ve  başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale Savaşları’nın bütün kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

                                                                                                 Zuhal SİRKELİ

                                                                                      Atatürkçü Düşünce Derneği

                                                                                          Alanya Şube Başkanı

 

 


Bu Kategorideki Diğer Haberler

SEVR ANTLAŞMASI
Haber Tarihi: 14.08.2020
SİVAS KATLİAMI
Haber Tarihi: 06.07.2020
ADD GENEL BAŞKANIMIZ

    M. Hüsnü BOZKURT


ADD ALANYA ŞUBE BAŞKANIMIZ

    M. Zuhal SİRKELİ

KÖŞE YAZARLARI
ADD GENEL BAŞKANI
ADD ALANYA ŞUBE BAŞKANIMIZ
    M. Zuhal SİRKELİ