19 MAYIS BASIN AÇIKLAMASI

Okunma Sayısı: 803    |    Haber Tarihi: 18.05.2021

19 Mayıs 1919 şanlı, şerefli bir mücadelenin kısaca eşi görülmemiş bir destanın da başlangıç tarihidir. Büyük Önder Atatürk, aydınlanma mücadelesinin başlatıldığı bugünü “doğum günü” kabul etmiş aynı zamanda azmin, gücün ve geleceğin sembolü olan gençlere bayram olarak armağan etmiştir.

19 Mayıs; Saltanatın ve hilafetin ülkeyi sürüklediği uçurumdan, yok olma eşiğinden, Emperyalist planları bozarak tarihin çöplüğüne attığı gündür 

Ateşin ve ihanetin çemberindeki Türk Milleti’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde aydınlık günlere doğru yürüyüşünün, başladığı gündür 

Ulusumuzun kaderini kendi iradesiyle değiştirerek yeniden yazdığı, eşsiz bir destanın başlangıcıdır.

Aynı zamanda 19 Mayıs ADD nin kuruluş günüdür. 19 Mayıs 1919’un ruhunu, felsefesini ve stratejisini benimseyen aydınlarca Atatürkçü Düşünce Derneği 19 Mayıs 1989, da kurulmuştur. 19 Mayıs 1995 de de Alanya Şubemizin kurulmuştur. ADD nin 32. Kuruluş yılını Şubemizin de 26. Kuruluş yılını kutlamaktayız. 

Derneğimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin karşısındaki her türlü yapılanmaya karşı mücadelesinde şehitler vermiştir. Devrim şehitlerimiz Kurucu Başkanımız Prof.Dr. Muammer AKSOY, Kurucumuz Doç.Dr. Bahriye ÜÇOK, Genel Başkan Yardımcımız Prof.Dr. Ahmet Taner KIŞLALI, Üyemiz Necip HABLEMİTOĞLU ve örgüt emekçimiz Şükrü DEMİRKÜREK’i bir kez daha saygı, özlem ve minnetle anıyoruz... 

Ülkemiz bugün yeniden, 102 yıl önce kıyısından döndüğümüz uçuruma hızla sürüklenmektedir. O gün ulusça tarihin çöplüğüne attığımız emperyalist planlar, bugün işbirlikçileri eliyle yine sahnededir. 

Kurtuluş için, Atatürk Cumhuriyeti’nden yana olan tüm siyasi partilerin, kişi ve kurumların seslerini daha da yükseltmelerinden, 1919 ruhuyla onurlu ve kararlı bir duruşu milletçe sergilemekten başka çare kalmamıştır. 

“Yeni Anayasa” yapmayı dillendiren iktidarın amacının,  “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ne ayak bağı olan, demokrasinin, laikliğin ve Cumhuriyetin temeli niteliğindeki maddelerden kurtulmak, “Devrim Yasaları”nı tamamen ortadan kaldırmak, Demokratik Parlamenter rejimi sonlandırmak olduğunun farkındayız. 

102 yıldır unutmadığımız söz, yeniden ete kemiğe bürünecek ve “Milletin istiklalini yine milletin kararlılığı ve inancı kurtaracaktır.”  

Kararlıyız, Cumhuriyetimizin 100. Yılında, yolumuza “Atatürk Cumhuriyeti” olarak devam edeceğiz.

Mevcut iktidara dayanak olan, işbirliği yapan tüm siyasi partileri, varlıklarını Cumhuriyet Rejimine, parlamenter sisteme borçlu olduklarını hatırlamaya davet ediyor, Gazi Meclisin itibarını iade etmeleri ve egemenliği tek adamdan alıp gerçek sahiplerine geri vermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Biz; gücümüzü, mücadele kararlılığımızı, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ten, Atatürkçü Düşünce Sistemine olan inancımızdan almaktayız. Bu düşünceyi her daim paylaştığımız genç nüfusumuzla dünden daha güçlüyüz.

Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya Şubesi olarak 19 Mayıs’ın 102. Yılında Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanı uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyor ve bir kez daha and içiyoruz. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

                                                                                 Zuhal Sirkeli

                                                                 ADD Alanya Şube Başkanı


Bu Kategorideki Diğer Haberler

ANITKABİR ZİYARETİ
Haber Tarihi: 08.04.2022
CUMHURİYET YEMEĞİ
Haber Tarihi: 29.09.2021
TÜRK DİL BAYRAMI
Haber Tarihi: 25.09.2020
ADD GENEL BAŞKANIMIZ

    M. Hüsnü BOZKURT


ADD ALANYA ŞUBE BAŞKANIMIZ

    M. Zuhal SİRKELİ

KÖŞE YAZARLARI
ADD GENEL BAŞKANI
ADD ALANYA ŞUBE BAŞKANIMIZ
    M. Zuhal SİRKELİ